Pri zariaďovaní každej miestnosti domu musíme využiť všetok svoj um, pretože každý náš kút vyžaduje niečo iné a je určený na iné činnosti. Hoci na začiatku môžeme mať pomerne jasnú predstavu, veľmi skoro začneme interiéri upravovať a meniť tak, aby dokonale vyhovovali našim predstavám. Pri detskej izbe je však situácia o niečo náročnejšia. Okrem toho, že od nej žiadame bezpečnosť a funkčnosť, musíme sa zamerať i na to, že naše deti sa vyvíjajú a menia. Iné nároky má bábätko, iné tínedžer. Hovorí sa, že naša osobnosť sa od základov mení každých 10 rokov - u detí je však proces rastu a vývoja oveľa rýchlejší. Dnes vám prezradíme overené tipy a triky, ktoré vám pomôžu pri zariaďovaní detskej izby tak, aby rástla s vaším dieťaťom. 

 

Stavte predovšetkým na kvalitu 

Kvalita v prípade detskej izby musí byť prvoradá. Nielen kvôli tomu, aby materiál i doplnky vydržali po dlhý čas krásne a odolné, ale i kvôli bezpečnosti. V prípade lacných a nekvalitných doplnkov a nábytku sa často môžeme stretnúť s tým, že sa z nich do prostredia uvoľňujú nebezpečné chemické látky. Je pravdou, že v nízkej koncentrácii sú pomerne neškodné, na druhej strane však dlhodobá inhalácia môže vyústiť do vážnych zdravotných problémov (postihnuté sú najmä dýchacie cesty, ale môžu sa vyskytnúť i problémy s imunitným systémom). 

Kvalitné materiály vás i po rokoch dokážu ohúriť svojou krásou a zachovalosťou – skvelým krokom je, ak im pravidelne doprajete správnu starostlivosť. Zároveň je v ich prípade dbané i na výber chemických látok, ktoré sa pri ich výrobe používajú. V tomto prípade naozaj nie je potrebné sa obávať zdravotnej závadnosti. Overeným značkám môžete dôverovať a spoľahnúť sa na ne. 

 

Nadčasový nábytok je jednoznačne správnou voľbou 

V tomto bode sa už dostávame k samotnému zariaďovaniu detskej izby. Ak chcete, aby izba rástla spolu s vaším dieťaťom, je vhodné staviť hneď na začiatku na nadčasový nábytok, ktorý si dokáže zachovať svoju krásu i počas plynúcich rokov. Hladké línie nikdy nevyjdu z módy a sú stále štýlové. Dokážu vás očariť svojou nekomplikovanou krásou a šarmom. Pri hladkých líniách sa navyše nemusíte obávať rýchleho poškodenia a odierania, ktoré je zvyčajne výrazným problémom komplikovane vyrezávaných dvierok. Okrem toho značne zjednodušíte upratovanie. 

Ak chcete dekorovať nábytok, pokojne sa do toho pusťte. Ideálnou voľbou sú napríklad detské nálepky na nábytok alebo dizajnové úchytky na dvierka v podobe rozprávkových postavičiek. Týmto spôsobom môžete svojmu dieťaťu vytvoriť v izbe malé kráľovstvo. Keď vyrastie, nálepky je možné pohodlne zlepiť bez akejkoľvek škody na nábytku. Rovnako i rozprávkové úchytky je postupom času možné vymeniť za iné, ktoré budú viac korešpondovať s predstavami tínedžera o jeho izbe. 

 

Menej je niekedy viac – a v prípade detskej izby platí toto pravidlo dvojnásobne 

Vo viacerých situáciách máme možnosť presvedčiť sa, že menej je viac. Detská izba rozhodne nie je výnimkou v tomto pravidle. Množstvo rodičov kladie dôraz na veľký počet hračiek, ale v skutočnosti zabúdajú i na potrebné miesto na hranie. Zvoľte v detskej izbe radšej menej prvkov a vytvorte miesto, ktoré je na hranie ideálne. Rovnako pristupujte k výberu každého kúsku, ktorý sa chystáte do detskej izby zakomponovať. Uvažujete nad úložným priestorom na hračky? Zvoľte posteľ, ktorá disponuje úložným priestorom. Po čase je možné využiť tento priestor napríklad na nástroje a potreby na krúžky i záujmy. Multifunkčný nábytok vám dokáže v mnohých ohľadoch pomôcť a navyše rastie s vaším dieťaťom. 

 

Neutralita je pri zariaďovaní detskej izby základným princípom 

V detskej izbe existuje hneď niekoľko prvkov, ktoré musia obstáť v skúške časom. Medzi základné  komponenty patria okrem nábytku i podlahové krytiny a nátery na stenách. Je viac ako pravdepodobné, že po čase budete musieť maľovať, ale vždy je výhodnejšie voliť neutrálne a svetlé farby, ako experimentovať s výraznými odtieňmi, ktoré je problematické prekryť. I v tomto prípade si môžete na pomoc zavolať doplnky. 

Zarámované ilustrácia alebo nálepky na stenách dokážu rozveseliť celý priestor a krásne vyniknú na neutrálnych stenách v béžovej alebo bielej farbe. Navyše, týmto spôsobom nemusíte riskovať, že sa vášmu dieťaťu prestane farba na stenách páčiť. Ilustrácie a nálepky môžete aktualizovať podľa aktuálnych preferencií malých nezbedníkov. Priestor je týmto spôsobom možné meniť pokojne i každý rok a náklady sú v porovnaní s celkovou rekonštrukciou detskej izby zanedbateľné. 

Druhým parametrom, ktorý odhaľujeme v predchádzajúcej časti, sú podlahové krytiny. V tejto oblasti vám opäť odporúčame staviť predovšetkým na kvalitu, ale okrem toho i na dobrú povrchovú úpravu. Do detskej izby je vhodný predovšetkým odolný lak a teplé odtiene podlahy. Ak si naozaj neviete rady, stavte na univerzálne voľby – odtieň buk alebo dub. Sú v móde dlhé roky a nemusíte sa obávať, že by sa niečo v ich prípade zmenilo. Okrem toho budú perfektne fungovať so všetkými kombináciami a dekoráciami, ktoré vaše deti v budúcnosti nadchnú. 

 

Špecifický odtlačok v detskej izbe - odraz osobnosti vášho dieťaťa

Možno vás na začiatku zmätieme tým, čo myslíme. Vaše deti by mali cítiť, že detská izba patrí predovšetkým im. Je to ich prvé kráľovstvo a útočisko pred prvými detskými starosťami. Majú to svojich dôverníkov v podobe hračiek. V prípade izby, ktorá rastie s vaším dieťaťom je dobré staviť na neutralitu, ale súčasne by ste nemali zabúdať na špecifický odtlačok vášho dieťaťa, ktorý by sa v izbe rozhodne mal prejaviť. Na začiatku je tvorený rozhodne detskými hračkami a plyšovými zvieratkami. Postupne prichádzajú na rad ilustrácie, zarámované obrázky s priateľmi a možno i prvé vlastné kresby. 

Každé dieťa je iné. Preto neváhajte zapojiť už svojich najmenších pri výbere doplnkov do detskej izby. Týmto spôsobom im umožňujete nielen navrhnúť svoju vlastnú detskú izbu, ale zároveň realizovať prvé názory a preferencie. Tento krok môže byť v ich ďalšom vývoji mimoriadne dôležitý – naučiť sa vyjadriť svoj vlastný názor je vlastnosť, ktorú je potrebné kultivovať už od útleho veku. S akými doplnkami sa oplatí začať? Napríklad s rámikmi na fotografie, obliečkami na vankúše, posteľnou bielizňou i koberčekmi. Všetky tieto prvky sú dostupné za rozumnú cenu a po čase (a zmenách názorov vašich detí) ich môžete bez problémov vymeniť za iné prvky, ktoré sa im budú pozdávať viac. 

 

Čo si z toho vziať? 

Zariaďovanie detskej izby je často o kompromisoch medzi rodičom a dieťaťom. Na jednej strane je detská izba prvým kráľovstvom vášho malého výmyselníka, na druhej strane je však súčasťou domácnosti. Ak sa vám však podarí vytvoriť nadčasovú izbu podľa našich rád a nápadov, získate funkčný dizajn, ktorý stále ponecháva priestor fantázii dieťaťa. 

Stále je tu možnosť experimentovať s doplnkami a vytvárať kombinácie, ktoré dokážu vášmu dieťaťu ulahodiť v každom veku. Veríme, že pri výbere budete úspešní. Nezabúdajte, že postupne sa menia i potreby dieťaťa – z izby určenej pre hranie sa postupne stáva priestor na učenie a prácu. To všetko je pri detskej izbe potrebné zvážiť do najmenších detailov. Nadčasovosť a kvalita sú viac ako len žiadúce a správne doplnky dokážu s priestorom zázraky.